• 24-09-2018

  Data opublikowania

 • Osoba udostępniająca

 • E-mail udostępniającego

 • Twórca tekstu

 • 21 WRZEŚNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU

  HAPPENING SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  W ZS NR 2 CKU W PYRZYCACH

  21 września obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 2001 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę wszystkich ludzi na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju. Wolą Zgromadzenia Ogólnego jest również to, by 21 września był obchodzony jako dzień globalnego zawieszenia broni i wyrzeczenia się przemocy.

  Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ w tym roku brzmi:

  "Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzimy w czasie, gdy trwają przygotowania do uczczenia 70 – tej rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten fundamentalny dokument przypomina nam, że pokój jest zakorzeniony w wolności od głodu, ubóstwa i ucisku. Gdy panuje pokój, ludzie mogą wieść dostatnie życie.(...) Czyń to, co możesz w szkole, w pracy i we własnym domu. Każdy krok się liczy. Działajmy razem, promujmy i brońmy praw człowieka dla wszystkich ludzi, w imię trwałego pokoju dla każdego człowieka na świecie".

  Idąc za tymi słowami, Samorząd Uczniowski postanowił dorzucić swoją cegiełkę do międzynarodowych obchodów i zorganizował w tym roku dwuetapowe obchody tego święta.

  Pierwszym etapem był seans fragmentów filmu "Peace One Day".

  W ciągu minionego tygodnia niemal wszystkie klasy na lekcjach wychowawczych obejrzały w bibliotece lub swojej klasie filmy dotyczące historii powołania Dnia Pokoju, a jednocześnie historii Jeremyego Gilleya, który z wielką pasją przez kilkanaście lat dążył do ustanowienia tego święta. I cel osiągnął.

  To przykład na to, że jeden człowiek może spowodować globalną zmianę na całym świecie...

  Jeden z fragmentów filmu przetłumaczył z angielskiego i przygotował polskie napisy maturzysta z IV klasy Technikum Informatycznego – Łukasz Augustyniak.

  Drugim etapem obchodów był happening.

  W piątek 21 września na pierwszej lekcji wszyscy wyszliśmy z budynku szkoły na boisko i stworzyliśmy żywą mandalę – symbol pokoju i harmonii: łapiąc się za ręce stworzyliśmy kręgi – rozpoczynając od najmłodszych klas wewnątrz, po najstarsze z zewnątrz, kończąc na gronie pedagogicznym i zaproszonych gościach, a efekt uwieczniliśmy na zdjęciu zrobionym dronem.

  W naszej akcji wzięły udział: Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Pani Wioletta Leśniewska, pedagog i psycholog Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowaczych w Pyrzycach – Panie: Magdalena Dusza – Kaczan i Katarzyna Tańska oraz przedstawicielki Rady Rodziców – Pani Izabela Morka i Pani Elżbieta Przerada.

  Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom! Jesteśmy bardzo wdzięczni, że wzięliście Państwo udział w naszej akcji, choć daleko jej było do doskonałości.

  Ale happening jak to happening – rządzi się swoimi prawami. Mamy nadzieję, że zdjęcia i filmy zrobione przy pomocy drona spełnią nasze oczekiwania i staną się wspaniałą pamiątką wspólnego działania na rzecz pokoju.

  Joanna Pniewska

   

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się